Zajímavý

Keňský běžec právě běžel historický sub-dvouhodinový maraton

12. října byl zaznamenán rekord pro první osobu, která kdy zaběhla maraton za dvě hodiny bylo dosaženo. Neuvěřitelně běžel keňský maratónský běžec Eliud Kipchoge 42,2 kilometrů (26,2 mil) ve Vídni v 1 hodina, 59 minut a 40 sekund.

Nebude však uváděn jako nový světový rekord. Důvodem tohoto rozhodnutí je to, že Kipchoge měl asistenční výhody, ke kterým běžní maratonští běžci nemají přístup.

SOUVISEJÍCÍ: CHCETE ZLEPŠIT VÁŠ BĚH? JEDNODUCHÁ A ZÁBAVNÁ METODA POSKYTOVANÁ VĚDCI

Kdo je Eliud Kipchoge?

Třicet čtyři let starý Kipchoge strávil poslední osm let snaží se stát nejrychlejším maratoncem na Zemi.

- Eliud Kipchoge (@EliudKipchoge) 15. října 2019

Za posledních několik let se k tomuto cíli bolestivě přiblížil. V roce 2017 běžel Kipchoge v Itálii maraton 2:00:25a loni v Berlíně dojel 2:01:39.

Ale letos na maratonu INEOS 1.59 Challenge ve Vídni dosáhl svého celoživotního snu. Ve Vídni bylo jeho průměrné míle nižší čtyři minuty a 34 sekund.

Jeho běh však nepřišel bez pomoci. Vídeňský maraton byl speciálně upraven pro Kipchoge méně než dvě hodiny pokus.

Z tohoto důvodu se Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) rozhodla nectít jeho čin jako světový rekord.

Není to oficiální světový rekord

IAAF má zavedena přísná pravidla a předpisy, aby byly světové rekordy spravedlivé. Jelikož Kipchoge měl specifickou pomoc, o jaké může většina maratonských běžců jen snít, jeho běh se nebude počítat jako světový rekord v knihách.

Kipchoge byl schopen udržet neuvěřitelně konzistentní tempo po mnoho kilometrů díky řadě nastavovačů tempa. Keňan byl zasazen do formace „V“ pro optimální pomoc Pět běžci před ním po celou dobu a dva za.

„Tvůrci tempa odvedli skvělou práci, patří mezi nejlepší běžce všech dob,“ řekl Kipchoge. „Děkuji jim a vážím si, že přijali práci.“

Ale protože se tým běžců během kurzu točil a IAAF zakazuje nastavovačům temp připojit se uprostřed závodu, samotný tento bod by pro Kipchoge nebyl přípustný k vytvoření světového rekordu.

Kromě toho Kipchoge pomáhal elektrický vůz, který jel před nimi a informoval tým o jejich čase, tempu a také laserový paprsek, který jim ukazoval, na které úseky silnice jsou nejoptimálnější pro běh.

Kurz byl navíc vybrán kvůli tomu, že je extrémně plochý. Vídeň je na úrovni hladiny moře, takže s dýcháním nedochází k žádným problémům. Čas a den zahájení maratonu byly proměnlivé, aby poskytovaly ty nejlepší podmínky.

- Výzva INEOS 1:59 (@ INEOS159) 12. října 2019

A konečně, Kipchoge měl na sobě pár nikdy neviděných bot Nike Vaporfly. Ty mají zlepšit běžecký výkon o čtyři procenta pokud je používán správně.

To, co Kipchoge zvládl, není v žádném případě snadný výkon. Kipchoge podle jeho vlastních slov řekl: „Vytváří historii v tomto světě, jako první člověk, který šel na Měsíc.“

Kipchoge chtěl dokázat, jak daleko se lidské tělo dokáže tlačit, a to se mu určitě podařilo.

Podívejte se na video: Díl třetí: Asie Himaláje Oto Louka (Prosinec 2021).